Roma Lavinia suknja u tehnikama pletenja i šivenja
Suknja pletena ukrug sa šivenim centralnim karnerom
Znam da bi trebalo da budem politički korektna, pa reći da volim romsku, a ne cigansku muziku. Međutim, za mene reči Cigani i ciganski nisu pogrda ni podsmeh, već označavaju nešto lepo, šareno, veselo, ali i duboko tužno, skitalačko, obavijeno vatrenom stradalničkom dušom i prelepom muzikom koja sve gore pobrojano uobličava u neponovljivu celinu.
Osim ovog vatrenog muzičkog pravca, volim i onaj nekadašnji romski stil oblačenja – više naginjem ka šarenilu i jarkim nijansama crvene boje nego ka smirenosti jednobojnog. Zato ovde želim da podelim svoju verziju široke suknje koja je inspirisana modelom iz ruskog časopisa Журнал МОД 551
Originalni model iz časopisa Журнал МОД 551
Original predviđa pletenje suknje u celosti. Međutim, ja sam svoju suknju uradila kombinovanjem 2 tehnike – pletenja ukrug i šivenja. Karner od tkanine tamno crvene boje u sredini je ostatak plišanog mebl štofa, a ostale sekcije suknje ispletene su na okruglim iglama.
nivo
Za izradu ove suknje potrebno je da poznajete osnovne operacije na šivaćoj mašini, pletenje ukrug na okruglim iglama, i dodavanje petlji.
Materijal
Za ovu suknju nije potrebno da namenski kupujete vunicu, već sakupite ostatke prediva koje vam se mota po ćoškovima, korpama, kutijama, složite boje koje volite, i… u akciju! Sve ukupno, potrebno je oko 600-800 gr prediva, zavisno od vaše veličine.
Takođe, trebaće vam i:
- Komad tkanine u odgovarajućoj boji dimanzija 240 cm x 18 cm
- 3 okrugle igle za pletenje br. 4,5, dužine 80 do 100 cm
- Heklica br. 4,5
- 6 drvenih ili plastičnih perli za učkur
- Makaze
- Šivaća mašina
- Igla i konac za mašinu
- Igla i konac za ručno šivenje
Osim sitnih (a, bogme, i krupnih) klupčića vunice, pamuka, viskoze, lukresa, i sl., trebaće vam i dobri živci, jer ovakav poduhvat ne može baš svako sprovesti u delo. Nije potrebno da imate naročitu veštinu i puno pletačkog znanja, ali da biste je uradili, biće potrebno da budete barem malo luckasti, uporni, dokoni, a iznad svega da volite dobru staru Ođilu koja će vam pružiti dodatni elan… Ja preporučujem da uz štrikanje ovog modela, pored pesme Ciganočka, koju delim sa vama ovde, obavezno odslušate: Solniško, Progeja, Jehal Cigan…
veličina
Pogodno za bilo koju veličinu
Postupak izrade ukratko
Izrada se sastoji u tome da, nakon što uzmete svoje mere, na okrugloj igli nanižete paran broj petlji koji odgovara obimu kukova. Zatim se pletu Sekcije 1 i 2 koje će od struka do kuka biti u širini kukova. Sekcija 3 je nabrani volan od komada tkanine, čija girnja ivica je šira od donje ivice Sekcije 2, pa se na nju našiva nabiranjem. Od kuka nadole sekcije 3, 4 i 5 imaju veći obim i veći broj petlji nego što je svaka sekcija koja im prethodi. Na taj način dobijate karnere ali i ogroman broj petlji na igli. Ipak, rad ide relativno brzo, jer se boje smenjuju na svakih 5-15cm, a pletu se samo prave petlje.
Izuzetak su ažur bordurice između svake sekcije pletiva. Kod njjih broj petlji ostaje isti kao i u prethodnoj sekciji. Ažur bordure taman dobro dođu da se razbije monotonija pletenja samo pravih petlji. Detaljno uputstvo za izradu suknje Roma Lavinia možete besplatno preuzeti klikom na donje dugme.
Moj lični pečat
Kako sam rešila problem ogromnog broja petlji
Na internetu pratim puno sajtova koji se bave štrikanjem, pa samim tim i priborom za pletenje, i negde sam pročitala da postoje veoma dugačke okrugle igle. Međutim, u Beogradu je apsolutno nemoguće naći bilo šta duže od 100cm (a i 100cm naći je pravo čudo), akamoli nešto duže od metra, jer je meni bila potrebna igla dužine od najmanje 150cm.
U jednoj radnji za koju znam da su takve igle prodavali, nestalo ih je! Bila sam spremna da platim 7-8 puta skuplje igle, ali, avaj! Nema, pa nema! Nekoliko dana sam mozgala šta da radim i gde da ih nabavim. Čak sam pomislila da probam da ih napravim (dobila sam i objašnjenje od jedne pletilje koja je sama napravila dugačke igle), ali mi je najednom sinula ideja – igle za čarape!!! Baš kao što se igle za čarape koriste tako što smenjujete jednu po jednu, tako mogu da se smenjuju i okrugle igle 🙂
I tako sam ja otišla u svoju omiljenu radnju koja prodaje super jeftin materijal, i dokupila još dve okrugle igle od po 80cm istog broja kao i ona kojom sam radila – 3 igle od po 80cm = 240cm!!! Skoro dva ipo metra! Na dve igle nanizane su petlje, a trećom se plete. Kako su se samo petljice lepo namestile na sve tri igle! Oooo, kako sam bila srećna i ponosna! Sigurna sam da nisam prva koja se dosetila ovakvog rešenja, ali ipak sam do toga došla sama! Uspela sam da završim široke volane bez problema, a broj petlji na poslednjem bio je 960! Veliki uspeh, rekla bih.
Na kraju rada, u gornju borduricu uvukla sam isheklani gajtan za vezivanje, urađen trostrukom niti samo od petlji lančića. Kroz krajeve gajtana provukla sam tri perlice u roze i crvenoj boji.
Reč za kraj
Ako imate dovoljno mašte i kreativnog duha, vaša suknja može biti sasvim drugačija i originalna kako izborom drugih boja, tako i raznih bodova i materijala. Ako niste vični pletenju, ovaj model možete isheklati u svojoj omiljenoj mustri, ili je možete sašiti od tkanina raznih boja. Svaka kombinacija stvoriće nov i neponovljiv rad koji ćete imati samo vi!
I jedna zanimljiva informacija za kraj – moja gotova suknja teži čak 900 grama!